ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

До понеделник ќе биде исклучен Блок 2 на РЕК Битола ќе се зајакнување неговата оперативност

РЕК Битола од денеска ќе го исклучи Блок 1 кој повторно ќе биде вклучен во мрежата в понеделник. Исклучувањето, како што соопштуваат од АД ЕЛЕМ,  е заради зајакнување на неговата оперативност.

Како што наведуваат во соопштението, производството на електрична енергија продолжува од останатите два блока на РЕК Битола.

-Целокупните потреби од електрична енергија во периодот додека Блок 1 е икслучен, АД ЕЛЕМ ќе ги задоволи и од хидроенергетскиот потенцијал, како и останатите производствени капацитети на компанијата, наведуваат од АД ЕЛЕМ.

Please follow and like us:
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.