ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Договорот за Брегзит ја зголеми вредноста на фунтата

epa06566509 Pro EU protesters wave a joined EU and Union flag outside of the British Parliament in Westminster, central London, Britain, 26 February 2018. Media reports state on 26 February 2018 that forecasts for the British economy are gloomy with the uncertainty over Brexit. EPA-EFE/ANDY RAIN

Вредноста на фунтата денеска достигна петмесечен максимум во однос на доларот, бидејќи лидерите на ЕУ и Британија потврдија дека е постигнат предлог договор за Брегзит.

Во еден момент фунтата забележала пораст од дури 1,2988 долари, достигнувајќи на тој начин петмесечен максимум. Еврото, исто така, зајакна во однос на доларот, со скок за 0,5 отсто.

Акциите на берзите низ Европа се зголемиле за 0,75 отсто, веднаш откако е соопштено дека е постигнат договор за Брегзит.

Британскиот премиер Борис Џонсон објави на Твитер дека е постигнат одличен нов договор, кој повторно ја враќа контролата.

Please follow and like us:
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.