ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Десетина жртви во пожарите во Калифорнија

Најмалку девет луѓе не успеале да избегаат пред огнената стихија во Калифорнија, најдени се јагленисани во своите автомобили во малото гратче Парадајс. Според претседателот Трамп, за жртвите се виновни надлежните служби.

Речиси сите 26.000 жители на Парадајс се во бегство пред огнените јазици, најмалку деветмина не биле доволно брзи и изгореле во своите автомобили, но засега не е можно да се утврди нивниот идентитет. Властите велат дека 35 лица се водат за исчезнати, пеплосани се 35 куќи. Репортерите сведочат дека Парадајс, на 290 километри североисточно од Сан Франциско, е претворен во огнен пекол.

Поради ширењето на шумските пожари, извршена е евакуација на речиси 160.000 луѓе во целата сојузна држава Калифорнија, вклучувајќи го и крајбрежното место Малибу со 13.000 жители, каде живеат познати холивудски ѕвезди. Меѓу евакуираните се и Леди Гага и Ким Кардашијан. Во акција на гаснење на огнот се повеќе илјади пожарникари.

Пожарите избувнаа вчера во раните утрински часови и се шират со огромна брзина. Континуираните високи температури и сушата ја зголемуваат опасноста од избувнување оган на американскиот западен брег, а силните ветрови од близу 80 километри на час ја отежнуваат работата на противпожарните служби.

Американскиот претседател Доналд Трамп во меѓувреме вината за огнената катастрофа и жртвите во Калифорнија ја побара во неспособноста на надлежните служби.

 

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.