ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Депонија по сите европски стандарди отворена во Гевгелија

Гевгелија доби современа депонија, прва во земјата која е комплетно изградена по стандардите на ЕУ.

Изградбата на депонијата, вредна еден милион американски долари е финансирана од јапонската влада, а проектот беше имплементиран од страна на УНДП.

Пуштањето во употреба на новата депонија ќе значи и затварање на сите сите нелегални депонии лоцирани на бреговите на Вардар. Во иднина таа ќе биде дел од поголем регионален систем на складирање на отпадот.

Депонијата е дел од поголем проект од 2,2 милиони американски долари, кој беше како поддршка за општините кои беа најмногу погодени во бегалската криза во 2015-2016 година.

Меѓу другите проекти финансирани од јапонската помош беше и реконструкцијата на пумпната станица во Гевгелија, со која двојно се зголеми капацитетот на снабдување на општината со вода за пиење, а се реконструираше и коритото на Липковска река во Куманово. Сите проекти заедно придонесоа за подобрување на квалитетот на живот на околу 150.000 жители во овие општини.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.