ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Денеска навршуваат 15 години од смртта на претседателот Трајковски

Денеска се одбележуваат 15 години од трагичната смрт на македонскиот претседател Борис Трајковски. По тој повод, делегација предводена од претседателот на Собранието, Талат Џафери, ќе положи венец свежо цвеќе на Алејата на великаните.

За претседател на Република Македонија беше инаугуриран на 15 декември 1999 година, наследувајќи го Киро Глигоров.

На 26 февруари 2004 година во авионска несреќа близу Мостар, Босна и Херцеговина, на 47 години трагично загина Борис Трајковски, заедно со осуммина соработници. Авионската несреќа предизвика бројни контроверзии во јавноста.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.