ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Дали по пучот во Судан следи револуција?

Војската ја исполни желбата на демонстрантите и го собори долгогодишниот властодржец Омар ал-Башар. Но, дали сега Суданците ќе прифатат воена власт, не може да се предвиди, смета Тобијас Симон.

По 30 години на чело на државата во Судан, Омар ал-Башир е соборен од претседателската функција. Со тоа, Суданците исто како и во изминатите децении, покажаа дека сепак се во состојба мирно да отстранат еден неомилен претседател. Деновите што следуваат се исклучително критични, зашто мора да се разјаснат прашања од голема важност.

Омар ал-Башар владееше со железна рака. Активисти беа апсени и мачени. Во граничниот регион кон Јужен Судан и во Дарфур постојано се одвиваа борби. А корупцијата е најраспространетата карактеристика на суданската елита. Иако одредени слободи од 1990-те години наваму доживеаја подобрување, Судан во однос на човековите права и развојот најчесто ги зазема најдолните места.

 

Please follow and like us:
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.