ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Грција по предупредувањето од САД: Иранскиот танкер не бара влез во наше пристаниште

Грчките власти одговорија на предупредувањата од САД испратени до властите во Атина со барање поморските служби да не му помагаат на иранскиот танкер што исплови од Гибралтар.

Како што пренесува Ројтерс, од Атина е испратена порака дека досега нивните поморски служби немаат добиено барање од екипажот на танкерот.

„Бродот се движи со мала брзина и сѐ уште нема официјално барање дека ќе влезе во пристаништето во Каламата“, се вели во изјавата на грчкиот министер за бродски соораќај.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.