ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Грците гласаат на предвремените парламентарни избори

Грците денеска гласаат за избор на нов парламент, при што анкетите предвидуваат дека централнодесничарската опозиција води пред левичарската влада.

Партијата Неа демократиа на Киријакос Мицотакис се надева дека ќе го прекине четиригодишното владеење на партијата Сириза на премиерот Алексис Ципрас.

Ципрас свика предвремени избори веднаш откако претрпе пораз на европските избори во мај.

Избирачките места беа отворени во 7 часот по локално време.

Вонредните избори се случуваат во момент кога Грција настојува да се извлече од децениската финансиска криза.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.