ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Груевски: Честитки за ЕУ и НАТО, одамна заслужувавме – ќе помогне многу во иднина

Macedonian Prime Minister Nikola Gruevski walks after a news conference at the government building in Skopje, Macedonia, on Saturday, Jan. 31, 2015. Prime Minister Gruevski has accused Saturday the leftist oppositional leader Zoran Zaev, for attempt of organizing a coup by blackmailing him with “recorded phone conversations that discredit country’s leadership” in order to agree on forming a technical government and early elections. The leader of the main leftist oppositional party Zoran Zaev was charged for “violence against representatives of the highest state authorities”. He was questioned by the investigative judge, but was not arrested and according to local media, he was ordered to hand over his passport. (AP Photo/Boris Grdanoski)

Поранешниот премиер Никола Груевски кој сега е азилант во Будимпешта се јави на Фејсбук со порака и честитки за влегувањето на Македонија во НАТО, како и постигнатиот успех во преговорите со Европската унија.

„Честитки за граѓаните на Македонија за членството во НАТО и одлуката за почеток на преговори за членство во ЕУ. И двете се децениска волја, работа и стремеж на мнозинството граѓани на Македонија и на сите поголеми политички партии. Одамна ги заслуживме, неправедно ни беа ускратени и ова е одлично за Македонија. Ќе помогне многу во иднина. Таму ни е местото“, напиша Груевски на Фејсбук.

Груевски додава дека за жал овие вести дојдоа во време кога не може да се радуваме, но се надева дека се ова ќе помине.

Please follow and like us:
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.