ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Градежните компании бараат да се вратат укинатите ДУП-ови

Да се вратат укинатите ДУП-ови и општините да ги почитуваат роковите бара градежната комора. Оттаму велат дека бизнисот страда поради тоа што роковите се одолговлекуваат и до 5 пати. Велат дека реализацијата од страна на општините е на минимум. Бараат и општина Центар да го тргне мораториумот за градба.   Со новиот Закон за легализација на дивоградби геодетските компании ќе добијат нов фронт. Иако треба да се донесе нов тарифник за изготвување геодетски елаборати, од комората на геодети не очекуваат зголемување на цените.   Министерот Сугарески рече дека реализацијата на капиталните инвестиции во Министерството за транспорт е одлична, што е директно врзано со работата на градежните компании.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.