ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

ГЕРМАНИЈА ГО ОДОБРИ ПРИСТАПНИОТ ПРОТОКОЛ НА НАТО ЗА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА, ЌЕ БИДЕ ПОТПИШАН ВО ФЕВРУАРИ

Германската влада го одобри потпишувањето на пристапниот протокол на НАТО за Република Северна Македонија, соопшти владиниот портпарол Штефен Зајберт.

„Убедени сме дека пристапувањето на Северна Македонија во НАТО ќе придонесе за безбедноста и стабилноста не само на евроатлантската област и не само што ќе ја зајакне трансатлантската заедница, туку и ќе даде значителен поттик за понатамошна стабилизација на Западен Балкан“, додаде Зајберт.

Протоколот ќе биде потпишан од постојаните претставници на земјите членки на НАТО во февруари и потоа ќе биде ратификуван во германскиот парламент. Пристапувањето ќе стапи во сила кога сите земји членки на НАТО ќе го ратификуваат протоколот.

Please follow and like us:
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.