ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Вучиќ свика итен состанок по ескалацијата на односите со Црна Гора

Претседателот на Србија Александар Вучиќ за попладево во 18 часот закажа состанок со премиерката Ана Брнабиќ и министерот за надворешни работи Никола Селаковиќ по ескалацијата на односите со Црна Гора.

поред извор на Блиц, можно е претседателот Вучиќ, без оглед на мерките за реципроцитет, откако Црна Гора го протера српскиот амбасадор, да побара смирување на страстите, не само поради големиот број Срби во таа земја, но и поради положбата на србите во регионот.

Односите на двете земји се нарушија откако најпрво амбасадорот на Србија во Црна Гора, Владимир Божовиќ, беше прогласен за персона нон грата и од него беше побарано да ја напушти Црна Гора, поради наводно мешање во внатрешните работи, а неколку часа подоцна Србија воведе реципрочни мерки и амбасадорот на Црна Гора во Белград, Тарзан Милошевиќ го прогласи за персона нон грата.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.