ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Вучиќ однесе во Сараево 10.000 вакцини

Српскиот претседател Александар Вучиќ во Сараево на претставниците на властите на Босна и Херцеговина им предаде десет илјади дози вакцини против коронавирус.

Вакцините претходно ги најави како подарок и помош на таа земја која се соочува со големи тешкотии и блокади на планираниот процес на вакцинирање.

Пакетот вакцини беше доставен до Сараево со српскиот владин авион, кој веднаш отиде да разговара со членовите на Претседателството на БиХ кои го пречекаа на аеродромот.

По тој состанок, Вучиќ пред новинарите изјави дека сега останува на властите на субјектите на Федерацијата БиХ да ја искористат вакцината и дека Србија е подготвена за дополнителни испораки на „која било вакцина“ што ја сакаат во БиХ. Тој се пофали дека Србија се справила со вакцинацијата на најдобар можен начин во пандемијата и дека не чекала „трошки од богатите“, алудирајќи на недостатокот на очекувана поддршка од Европската унија. Тој исто така рече дека не му е грижа што некој ќе помисли и каже за него во Брисел.

Тој додаде дека во сегашната ситуација, кога нема вакцини низ целиот свет, земјите од регионот мора да се потпрат едни на други.

„Ова е мојот повик и апел дека ние балканските нации можеме да си помогнеме најмногу. Само кога ќе разбереме дека сме сила и дека можеме да имаме најголема стапка на раст во Европа заедно, можеме да стигнеме до остатокот од Европа со голема брзина, но услов е да се зајакне меѓусебната соработка и доверба “, рече Вучиќ, додавајќи дека му е преку глава од„ шупливи приказни “кои ги критикуваат неговите гестови.

„Среќен сум ако спасиме пет, десет или дваесет животи“, рече Вучиќ, додавајќи дека за него е многу поважно да се одржи голем самит за соработка меѓу БиХ и Србија во Белград до летото оваа година во со цел да се отворат меѓудржавните граници..

Претседателот на претседателството на БиХ, Милорад Додик, рече дека ова е одлична работа затоа што Србија може да ја користи вакцината за своите граѓани, а хрватскиот член на државниот врв Жељко Комшиќ ги повика граѓаните на БиХ да се концентрираат, без оглед на разликите кон Вучиќ и неговите гестови и дека оваа донација, ќе се спаси барем уште еден живот.

Бошњачкиот член на Претседателството на БиХ, Сефик Џаферовиќ, му се заблагодари на Вучиќ за солидарноста во ситуација во која пропаднаа глобалните механизми за набавка на вакцините, но посочи дека бројни прашања во односите меѓу двете земји сè уште чекаат да бидат решени .

„Солидарност, меѓусебно почитување и ценење и решавање на прашањата преку договори или примена на меѓународното право, каде тоа не е можно, е начинот на кој БиХ сака да ги регулира своите односи со сите соседни земји“, рече Џаферовиќ, додавајќи дека е крајно време да ги подобрат севкупните односи во регионот преку дијалог.

Вакцината што Вучиќ ја испрати до Сараево е всушност дел од контингентот Ковишилд, кој го произведува Институтот за серум од Индија од компанијата Оксфорд-АстраЗенека. Оваа вакцина не е дозволено да се пласира на пазарот на Европската унија, па затоа Советот на министри на БиХ морал да даде посебна согласност за прифаќање на оваа донација на вонредна седница одржана изутрината, под услов дополнителна контрола на квалитетот да ја спроведе Агенцијата за лекови на БиХ. Министерот за надворешни работи на БиХ, Бисера Турковиќ, особено инсистирала на тоа.

Коментирајќи го барањето на министерката Турковиќ, Вучиќ изјави дека ова е одлична вакцина и дека другите тврдења се злонамерни.

„Ако не ги сакате овие, кажете кои ги сакате“, рече Вучиќ.

Минатата година БиХ, преку механизмот COVAX, резервирал и платил 1,23 милиони дози што требало да ги обезбедат западните производители, но ништо од тоа сè уште не е доставено, така што нема планирана масовна вакцинација на населението.

Властите на Република Српска се согласиле во одделни преговори со руските производители да им достават 400.000 дози од вакцината Спутник V, а првиот контингент од 20.000 дози бил доставен вчера во Бања Лука.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.