ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Вучиќ: Не сум фасциниран од фризурата на Курти

Сроскиот претседател Александар Вучиќ рече дека нема што да разговара со Приштина ако излезат со уцена и ако новата Влада предводена од мандаторот Албин Курти смета дека може да ја понижи Србија на тој начин.

Вучиќ ова го одговори на граѓанско прашање за што ќе разговара со Приштина, бидејќи Азем Власи рече дека има четири прашања за кои нема да се дискутира со Белград: територијалниот интегритет, границата, внатрешниот систем и уставниот поредок, Вучиќ рече дека доколку е така – тогаш нема што да се разговара.

“Навистина не знам за што да зборувам. Да зборувам за фризурата на Власи, не ме интересира, а и не сум особено фасциниран од фризурата на Курти”, рече Вучиќ.

Тој истакна дека – доколку предлогот на Приштина не е да се зборува за нешто суштинско, туку за тоа како да се признае независност на Косово што е можно побрзо и како да се извини Србија за наводни злосторста – тој вид разговор е завршен.

„Но, повторно се надевам дека ќе има разумни, рационални луѓе кои ја разбираат важноста да зборуваат и да се обидуваат да бараат компромис. И ако не сакаат, ако мислат дека можат да ја победат Србија со уцена – тие не се во право“. Вучиќ.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.