ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Вучиќ на работен ручек со Ердоган, следува состанок во четири очи

Претседателот на Србија Александар Вучиќ се состана денеска во Истанбул со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

Вучиќ и Ердоган разговараат тет-а-тет, а работниот ручек почна нешто по 13.30 часот.

Вучиќ во пресрет на состанокот со Ердоган изјави дека за Србија е важно да има одлични односи и комуникации со Турција, зошто станува збор за една од сите најважни сили во светот.

Темите на состанокот, како што најави, ќе бидат сите „горливи прашања“, како и економските теми. Прецизираше дека ќе го замоли турскиот колега за поддршка за една индустриска зона во Србија, бидејќи постојат турски компании заинтересирани да ја развијат, но е потребна поддршката од турскиот претседател.

Покрај ова, теми ќе бидат и односите во Медитеранот, но и договорот потпишан во Вашингтон.

– Често се гледаме и важно е за Србија да има добра, одлучна комуникација со Турција. Тоа е единствена од најважните регионални сили во светот, но и единствена со сила која е се поважна во светски рамки, а нивниот демографски, економски, културен и секој друг потенцијал е огромен, рече претходно денеска Вучиќ.

Please follow and like us:
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.