ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Вучиќ за задолжителната вакцинација: Уставот не дозволува, но размислуваме да воведеме лотарија

Имаме цели региони како црни дупки – чудни луѓе, не знам што е тоа, или не завршивме добра работа. Работиме на воведување лотарија, плаќање на луѓето да се вакцинираат, бидејќи бројот на вакцинирани расте – рече претседателот.

Србија не може да воведе задолжителна вакцинација затоа што е спротивна на Уставот, рече српскиот претседател Александар Вучиќ

Запрашан дали Србија може да ги следи Грција и Франција, кои одредија задолжителна вакцинација за одредени категории на население, иако дигитален сертификат за вакцинација беше воведен за музичкиот фестивал „Егзит“, дали тоа може да се направи за киносалите, театрите.

– Германија го испроба истото, па затоа се откажа поради правата. Имаме Устав. Знаете каков поборник за вакцината сум. Како ќе им кажам на граѓаните, можете да влезете затоа што сте вакцинирани, а не можете да влезете во трговскиот центар затоа што не сте биле. Како да се брани Уставот. Не зборуваме за едноставни работи – рече Вучиќ.

– Вакцинацијата продолжува, не стагнира, 50 проценти од вакцинираните ќе поминат за еден месец. Како можам да му кажам на граѓанин дека му е дозволено да влезе во Трговскиот центар или не смее, затоа што не бил вакциниран. Тоа е навреда за човековите права. Но, тоа е страшна одговорност за оние кои не сакаат да се вакцинираат. Имаме многу функционери кои не биле вакцинирани. Денес, побарав еден министер да се вакцинира. Постојано некои изговори – додава претседателот.

Тој посочи дека состојбата е подобрена последните денови.

– Секако дека не е доволно. Имаме цели региони како црни дупки – чудни луѓе, не знам што е тоа, или не завршивме добра работа. Работиме на воведување лотарија, плаќање на луѓето да се вакцинираат, бидејќи бројот на вакцинирани расте – рече претседателот.

Please follow and like us:
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.