ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

ВУХАН ПАК ЌЕ ГИ ТЕСТИРА СИТЕ ЖИТЕЛИ

Родниот град на новиот коронавирус најави дека сите жители ќе бидат тестирани откако се појавиле нови случаи на заразени. Станува збор за три односно седум случаи. Во град од 11 милиони луѓе.

Вкупно седуммина биле позитивни на вирус, од кои четворица немале симптоми. Се работи за работници кои во Вухан дошле од други провинции.

„Градот забрзано организира ново ПЦР тестирање за сите жители на градот,“ веднаш најавија градските власти.

Последните случаи на коронавирус во Вухан биле регистрирани во мај. Делта сојот се појави минатиот месец, на истокот од Кина.

Последното масовно ПЦР тестирање во градот беше извршено во јуни кога биле тестирани точно 9.899.828 лица и биле откриени 300 асимптоматски случаи.

Please follow and like us:
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.