ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Вулин: Војската пукаше во воздух во два инциденти во мигрантските центри

Beograd, 17. aprila 2014. - Vlada Srbije i Srbi sa KIM su ispostovali sve sto je predvidjeno Briselskim sporazumom, a ocekujemo aktivniji pristup medjunarodne zajednice u njegovoj implementaciji i normalizaciji zivota na KIM, izjavio je danas ministar bez portfelja zaduzen za KIM u tehnickoj vladi Aleksandar Vulin (na slici).On je povodom prve godisnjice od potpisivanja Briselskog sporazuma, rekao Tanjugu da ocekuje da "medjunarodna zajednica, mozda i vise nego do sada postuje sve sto su uradili Vlada Srbije i Srbi na KIM u stvaranju i sprovodjenju Briselskog sporazuma". FOTO TANJUG/ RADE PRELIC/nr

Српската војска пред двата центри за мигранти пукаше во воздух во знак на предупредување како никој од мигрантите не би избегал од карантин, изјави српскиот министер за одбрана Александар Вулин.

Како што јави дописникот на МИА од Белград, Вулин кажа дека во мигрантските центри во Адашевци кај Шид и во Крњача кај Белград, војниците пукале во воздух за да ја смират ситуацијата.

-Ова беа настани во нашата област на одговорност и тие се решени најдобро што можеме, изјави Вулин за ТВ Пинк.

Тој потсети дека мигрантите се во 24-часовен карантин во сите центри додека трае вонредната состојба поради коронавирусот. Тој додаде дека српската армија строго го почитува законот и правилата на службата и дека секој војник знае дека никој не смее да му ја земе пушката.

Во центрите за мигранти во Србија сместени се околу 8.800 мигранти и според надлежните никој од нив не е заразен со коронавирус.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.