ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Во Шпанија за една ноќ починаа 832 лица

Undertakers carry a coffin to a burial at a Barcelona cemetery during the coronavirus outbreak, Spain, Friday, March 27, 2020. The new coronavirus causes mild or moderate symptoms for most people, but for some, especially older adults and people with existing health problems, it can cause more severe illness or death. (AP Photo/Emilio Morenatti)

Бројот на починати од коронавирус во Шпанија се зголеми за рекордни 832 лица во текот на ноќта и сега изнесува 5.690, соопшти денеска Министерството за здравство на земјата.

Во Шпанија се заразени вкупно 72.284 лица, а во петокот бројот на заразени изнесуваше 64.059, пишува Ројтерс.

Бројот на заразени со коронавирусот ширум светот се зголеми на 614.884 лица, досега починаа 28.687, а закрепнати се 135.671 лице, покажуваат најновите податоци.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.