ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Во немирите во Казахстан загинале 164 лица, меѓу нив и деца

Бројот на загинатите за време на немирите во Казахстан се искачи на 164, јави денеска телевизијата „Хабар 24“, повикувајќи се на податоци на Министерството за здравство.

Според Министерството, во Алмати од избувнувањето на немирите загинале 103 лица. Во регионот Кизилорда загинале 21 лице, 10 лица во областа Жамбил и осум лица во областа Алмати, пренесе руската агенција „Тасс“.

Телевизијата „Хабар 24“ повикувајќи се на податоците од здравствeните власти објави и дека од почетокот на немирите во Казахстан лекарска помош побарале над 2.200 лица.

Од Министерството прецизираат дека вкупниот број на повредени е 2.265. Најголем број се повредени за време на немирите во Алмати – 1.100 лица. Во моментот има 719 лица во болниците низ Казахстан. Од нив, 83 се во тешка состојба.

Меѓу загинатите има и тројца малолетници.

Народниот правобранител во Казахстан ја потврди смртта на двајца тинејџери на возраст од 11 и 15 години, како и смртта на четиригодишно девојче.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.