ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

ВО ГРЦИЈА Е СЕ ПОЛОШО: Над 2.500 луѓе кои тргнале на грчките острови се вратени назад

Вратени се повеќе од 2.500 луѓе кои тргнале на грчките острови. 

Од 16 јули, невакцинираните патници кои се враќаат во континентална Грција мора да покажат негативен ПЦР тест  или брз тест за да се качат на траект.

„На околу 2.500 лица им е забрането да се качуваат на траекти до грчките острови само во последните три дена, затоа што немале потребна документација“, изјави денеска министерот за бродарство и островска политика Јанис Плакиотакис.

Крајбрежната стража е задолжена да провери дали мерките се спроведуваат во пристаништата од 13 јули, поради загриженост дека грчки и странски туристи кои патуваат од и до островот доведуваат до зголемување на инфекција со коронавирус, пишува „Катимерини“, пренесува Танјуг .

Од вчера нема музика и журки на славниот грчки остров Миконос, откако стапија на сила новите правила за ограничување на ширењето на КОВИД-19. Тоа ги натера туристите да ги откажат годишните одмори и ги оставија празни сопствениците на вилите, дуќаните и рестораните.

Грција ставена на црвената листа поради големиот број нови заразени. Германија ја идентификуваше цела Грција како ризична земја што се однесува на епидемијата. Бројот на заразени на дневно ниво е околу 3.000. 

Please follow and like us:
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.