ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Возачот на косовскиот автобус се бранел со молчење во обвинителството

Ситуацијата на повредените во стравичната несреќа на косовскиот автобус кај Славонски Брод е непроменета, и сите се стабилно. Некои од нив ќе бидат пуштени на домашно лекување денеска попладне.

52-годишниот возач од Косово денеска е испрашан во обвинителството на Хрватска. Фрањо Копуниќ, заменик обвинител на Славонски Брод, кажал дека возачот се бранел со молчење. Во вторник ќе биде донесена одлука за одредување на истражен затвор за возачот.

„После тоа ќе биде донесено решение за спроведување истрага поради основано сомнение за правење на казнено дело. Потоа ќе биде предложен истражен затвор за кој ќе се одлучува утре во 9 часот“, изјави Копуниќ, кој додал дека на возачот му е доделен адвокат по службена должност.

Според поднесената казнена пријава, на возачот му се заканува затвор од 6 месеци до 15 години.

Возачот кажал дека на момент заспал, открил во неделата заменик општинскиот државен обвинител Славко Прањиќ.

Please follow and like us:
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.