ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

ВМРО-ДПМНЕ денеска со барање за предвремени парламентарни избори

ВМРО-ДПМНЕ денеска, како што најави лидерот на оваа партија Христијан Мицкоски, ќе поднесе барање за распуштање на Собранието на Македонија и за одржување предвремени парламентарни избори заедно со претседателските, како и барање за оставка на премиерот Зоран Заев и формирање на техничка влада. Мицкоски по завршувањето на вчерашната седница на Централниот комитет рече дека барањето ќе биде доставено до Собранието на Македонија и оти тој очекува премиерот Заев веднаш потоа да поднесе оставка и да се формира техничка влада. Мицкоски додаде дека ќе инсистира техничката влада да се формира по Пржинскиот модел, односно 100 дена пред изборите, и додаде дека не е подготвен на компромиси за тоа прашање.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.