ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Владата ги ограничи маржите на трговците на струја

Владата ги ограничи маржите на трговците на струјаОколу 1.500 субјекти плаќаат 50% поскапи сметки за струја бидејќи немаат договор за снабдување со струја. Од нив, околу 500 се државни институции, стотици јавни претпријатија и државни органи кои плаќаат по 600 евра за мегават час, долгови кои државата планира да ги субвенционира. За ублажување на оваа криза, Владата усвои две мерки од 15 октомври до 15 април за фиксирање на маржата за трговија со електрична енергија на 10%, а крајниот снабдувач, како што е ЕВН, ќе наплатува маржа од 20% наместо 50% според РКЕ.

Побаравме да се намали маржата на добавувачот во последниот случај, од 50% на 20%, за жал значителен број јавни претпријатија, без разлика дали се институции од централната или локалната власт, морам да кажам дека најголем дел се од локалната самоуправа иако сме септември, тие се уште немаат потпишано договори за снабдување со електрична енергија, што автоматски им го оптоварува буџетот“,изјави Крешник Бектеши, министер за економија.

Меѓу нив има многу основни и средни училишта, јавни претпријатија, културни институции и државни органи .Сепак, министерот Бектеши нема точна бројка за долгот и колку од нив се исклучени од мрежата.

Пред почетокот на грејната сезона ќе бидат објавени имињата на сите јавни и приватни субјекти кои ги следеле препораките за заштеда на струја, а се очекува да одговараат и оние кои не ги почитувале мерките, во случајов околу 500 директори кои не склучиле договори за снабдување со електрична енергија, имаат поскапи сметки за долгови, кои ќе ги плаќаат даночните обврзници или делумно ќе се субвенционираат од државниот буџет

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.