ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

(Видео) Немири во Албанија поради убиство на момче кое го прекршило полицискиот час

Главниот град на Албанија синоќа беше потресен од немирите поради убиството на 25-годишно момче кое го прекршило полицискиот час воведен како мерка за борба против коронавирусот.

Стотици Албанци излегле на улиците поради полициското убиство на 25-годишниот Клодијан Раша, кој го прекршил ноќниот полициски час и не застанал на барање на полицијата.

Демонстрантите, кои ја прекршиле забраната за собирање повеќе од 10 лица, се судриле со полицијата. Тие фрлале камења кон полицајците и кон зградите на Владата, Министерството за внатрешни работи и Собранието на Тирана.

Тие исто така се обиделе да упаднат во владиниот комплекс каде што е канцеларијата на премиерот Еди Рама, но полицијата ги растерала со солзавец.

Портпаролот на полицијата во Тирана изјави дека најмалку девет полицајци се повредени, а демонстрантите оштетиле неколку полициски возила.

Демонстрантите тврдат дека протестот не е политички, но меѓу насобраните можеле да се забележат и приврзаници на опозицијата. На една од снимките се гледа како демонстрантите палат и рушат украсена елка.

Полицијата соопшти дека во судирите биле повредени девет нејзини членови. Медиумите наведуваат дека демонстрант и новинар се повредени, а оштетени се и паркирани полициски возила.

Протестите избувнаа откако 25-годишниот Клодијан Раша беше убиен со огнено оружје, бидејќи не реагираше на наредбата на полицијата да запре. Демонстрантите извикуваа „Рама, оди си“ и „Јас сум Клодијан“.

Додека протестите продолжуваат, премиерот на Албанија, Еди Рама, е во САД на состаноците со претставниците на компанијата „Фајзер“, со која се обидува да постигне договор за набавка на вакцината.

Ограничувања на јавни собири, задолжително носење заштитни маски и ноќен полициски час се воведени во Албанија поради пандемијата

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.