ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Бугарија сè уште нема влада: Зелените нема да гласаат за владата на “Има таков народ“

Националниот совет на Движењето на зелените, кој е дел од коалицијата Демократска Бугарија, одлучи нејзините пратеници да не го поддржат предлог составот за нова влада на партијата „Има таков народ“ во Националното собрание на Бугарија.

Оваа вест ја објави Борислав Сандов, копретседател на „Демократска Бугарија“ и „Зелено движење“, јави дописникот на МИА од Софија.

Според бугарските електронски медиуми, лидерите на партиите во коалицијата „Демократска Бугарија“ ќе разговараат за ова прашање, а конечната одлука ќе ја донесе пратеничката група на „Демократска Бугарија“ во Парламентот.Како што потсетува дописникот на МИА од Софија, се очекува бугарскиот Парламент да гласа за предлог владата на Пламен Николов во текот на следната недела.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.