ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Британската влада го одложила гласањето за Брегзит во парламентот

Британската премиерка Тереза Меј го одложила гласањето за новиот нацрт закон за Брегзит, кој го претставила како последна можност за излез од кризата.

Текстот бил предмет на критика од страна на опозициската Лабуристичка партија, евроскептиците но и владеачката Конзервативна партија, што довело до оставка на министерката задолжена за односи со парламентот Андреј Лидс.

Премиерката сакала парламентот да гласа за текстот на почетокот на јуни, но нацрт законот не се наоѓа на денешниот соопштен дневен ред за идните седници на парламентот.

Претставник на британската влада Марк Спенсер изјавил дека парламентот ќе биде известен за воведувањето на текстот во дневниот ред по паузата во парламентот предвидена до 4-ти јуни.

Тоа доцнење се случува на денот кога во Велика Британија се одржуваат избори за Европскиот парламент.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.