ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Брегзит- спас во последна минута?

Тереза Меј зборува за правно обврзни промени во договорот за излез на Британија од Унијата, ЕУ ги нарекува гаранции и прецизирања. Дали постигнатата согласност е доволна да обезбеди мнозинство во парламентот во Лондон?

Кратко пред решавачкото гласање во британскиот Долен дом, Тереза Меј повторно се погрижи за драматика: во последна минута отпатува синоќа во Стразбур, за да ги убеди раководните луѓе во ЕУ на промени во врска со спорниот ирски т.н. бекстоп, односно избегнување на цврста граница меѓу Ирска и Северна Ирска. Двете страни по синоќешните разговори објавија постигнат успех. Но, што всушност е ново?

Дали има некакви промени?

Само добри познавачи на меѓународното договорно право можат да ги ценат финесите во договорениот текст во Стразбур. И самите изјави на двете страни укажуваат дека значењето на новиот „заеднички интерпретирачки инструмент“, кој треба да биде додаден на Договорот за Брегзит како правно обврзувачки, напротив е само прашање на интерпретација.

Тереза Меј зборува за „значајни промени во договорт на излез“, претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер тука гледа „дополнителни гаранции“. ЕУ ќе се труди со „најголеми сили“ да не мора да дојде до бекстоп и уверува повторно дека тој нема да важи долготрајно. Британската страна има можност дури и да се откаже од договорот, ако преку арбитражен суд докаже постоење злонамерно прекршување на договорните обврски од страна на ЕУ.

Зад поплавата од правни термини се крие политичкиот обид на ЕУ да помогне во изгласувањето на Договорот за Брегзит во Лондон. Јункер притоа потенцираше: „Ова е дополнување на Договорот за излез на Британија од ЕУ“. Значи, ЕУ ги задржала своите црвени линии и не го отвора повторно договорот, а бекстопот во основа не го става под прашање.

Први реакции

Во Лондон, Дејвид Лидингтон, квази-заменик на премиерката, констатираше дека согласноста значи подобрување и јакнење на Договорот за излез на Британија од ЕУ. Но, тој заобиколуваше околу решавачките прашања, како временско ограничување на бекстоп, кои им беа ветени на поборниците на Брегзит. Многумина од нив се јасно против постоење строга граница помеѓу Република Ирска и Северна Ирска и против останување на Велика Британија во  ЕУ-царинската унија.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.