ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Бензините поскапуваат за еден, а дизелот за половина денар

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука со која од вечерва на полноќ се зголеуваат цените на горивата во просек од околу 1,64 денари.

Согласно донесената одлука, малопродажната цена на бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98 се зголемуваат за 1,00 денар за литар. Од ноќеска, Еуросупер БС-95 ќе се продава по цела од 62 денари за литар, а пак Еуросупер БС-98 за 63,5 денари за литар. Додека пак малопродажните цени на Еуродизел (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемуваат за 0,50 денар за литар, со што Еуродизелот ќе изнесува 53,5 денари за литар.

Цената на мазутот ќе изнесува 29,651 денар за литар.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.