ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Бајден му се закани на Мјанмар со санкции поради воениот удар

Американскиот претседател, Џо Бајден, даде изјава во која предупредува дека Америка може да ги врати санкциите кон Мјанмар по военото преземање во земјата, пренесува „Спутник“.

Армијата на Мјанмар ги приведе лидерката на партијата Национална лига за демократија (НЛД), Аунг Сан Су Кји, и други официјални лица на 1 февруари наведувајќи ги како причина измамите за неодамнешната огромна победа на изборите на НЛД.

Во изјавата на Бајден во понеделникот се вели дека меѓународната заедница треба да се обедини и да ја притисне бурманската војска веднаш да се откаже од моќта што ја презеде, да ги ослободи активистите и официјалните лица што ги приведе, да ги укине сите телекомуникациски ограничувања и да се воздржи од насилство врз цивилите.

Потсетувајќи дека Вашингтон ги укина санкциите кон Мјанмар во изминатата деценија врз основа на неговиот напредок кон демократијата, Бајден додаде:

„Пресвртот на тој напредок ќе бара итно разгледување на нашите закони и овластувања за санкции, проследено со соодветни активности“.

Бајден истакна дека силата никогаш не треба да се обидува да ја надмине волјата на народот или да се обиде да го избрише резултатот од кредибилни избори, истакнувајќи:

„САД ќе застанат во одбрана на демократијата каде и да бидат нападнати“.

Please follow and like us:
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.