ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Барањето на Бајден за признавање на Косово е добро позната работа: Што стои во честитката до Вучиќ?

Министерот за надворешни работи на Србија, Никола Селаковиќ, денеска изјави дека не е изненаден што САД бараат меѓусебно признавање на Србија и Косово, но тој бил изненаден што таквиот стремеж го изјави претседателот на САД, Џозеф Бајден, во честитките по повод Денот на државноста на Србија.

Тој за ТВ Хепи истакнал дека споменувањето на признанието во честитките за Денот на државноста ја покажува позицијата на американската надворешна политика, пренесува Танјуг.

„Сепак, она што е најважно за нас, како во актите на меѓународните организации, така и во самата ЕУ, со кои преговараме за пристап и членство, ваквите работи не се поставени како услов. И дури и да застанат, нашата позиција е јасна, таа позиција беше изразена на едно од најважните места во светот, во Белата куќа во септември “, рече Селаковиќ.

Како што вели, Србија е меѓународно призната држава и не и треба признавање од т.н. Косово.

Селаковиќ посочи дека Србија има став на кој инсистира и дека и САД имаат свој став на кој инсистираат.

„Тоа не е причина да се откажеме од својата позиција, туку само поголем и посилен поттик да бидеме упорни, упорни, мудри во таа борба да ги застапуваме нашите интереси. Тоа е еден од сигналите за оваа година, која беше најавена како година во која нè очекуваат големи притисоци и големи искушенија, во кои мора да истраеме и да издржиме до крај “, рече министерот.

Тој изјави дека на Србија не треба да се лути што големите сили ќе го сменат своето мислење за прашањето на Косово и Метохија, затоа што многумина го спонзорирале. Тие го третираат Косово како нешто свое и го бранат насекаде.

„Сепак, големите сили не се исти како пред 14 години, но Србија не е иста и политиката не се води на ист начин. Дали ќе разговараат со новата американска администрација за Косово и Метохија – да, ќе направат, дали разговорите ќе бидат едноставни и лесни – сигурно нема“, рече Селаковиќ.

Зборувајќи за посетата на претседателот на Србија на Франција, тој рече дека францускиот претседател Емануел Макрон иницира нова методологија за пристапување, но тој е признат во ЕУ како еден од најважните лидери, некој што ќе поставува прашања и ќе влијае на понатамошниот развој на настаните во ЕУ.

„Не се двоумевме за новата методологија. Ни одговара нова методологија, која ќе покаже колку сме сториле. Колку постигнавме и колку придонесе за животниот стандард “, изјави Селаковиќ.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.