ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Асад: Сирија ќе одговори на агресијата со сите легитимни средства

Syrian Flag

Сирија ќе одговори на турската агресија во кој било дел од нејзината територија „со сите легитимни средства“, изјави сирискиот претседател Башар ал Асад.

Асад изјавата ја даде за сириските медиуми откако Дамаск и Сириските демократски сили предводени од Курдите постигнаа договор за одбрана од нападите од Турција.

Минатата недела, Турција започна операции во североисточна Сирија со образложение дека се насочени кон упориштата на Курдите, кои ги смета за терористи и закана за нејзината безбедност.

Please follow and like us:
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.