ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Антикорупциска отвори предмети за „бугарските фирми“ на Заев и за „грчките“ на Манчевски

Антикорупциска комисија денеска отвори четири предмети за премиерот Зоран Заев, потоа за вицепремиерот Кочо Анѓушев, како и за министерот Дамјан Манчевски.

Како што рече претседателката на Антокорупциската комисија Билјана Ивановска предметите се отворени по претставки на ВМРО – ДПМНЕ и тоа за изградбата на трговскиот центар „Глобал“ во Струмица, потоа за „1 евро корупција“, во јавноста познат како „1 евро за црквата, едно за Вицето“ како и за продажбата на касарната во Струмица.

Потоа, по пријава на опозициската ВМРО – ДПМНЕ, отворен е предмет и за „бугарските фирми“ на Заев, како и предмет за вицепремиерот Кочо Анѓушев во кој ќе се истражува градежно земјиште дадено под закуп за изградба на хидроцентрала, а ќе се истражуваат и наводите за „ грчките фирми“ на министерот Дамјан Манчевски.

ДКСК не открива повеќе детали за овие предмети кои ги отвора по пријави од опозицијата.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.