ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Амeриканскиот Конгрес започна обемна истрага против Трамп

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, предводен од демократите започна обемна истрага за наводно попречување  правда, за корупција и злоупотреби на власта од страна на претседателот Доналд Трамп.

Комисиите за правда, разузнавање и за надзор на Претставничкиот дом синоќа ги проширија истрагите за корупција и криминал во компанијата Трамп Организација и побараа разоткривање на „тајните“ разговори помеѓу Трамп и неговиот руски колега Владимир Путин за време на средбата на Г-20 во Хамбург во 2017 година. Покрај ова, Долниот дом на американскиот Конгрес, ја обнови и истрагата за наводната поврзаност на претседателската кампањата на Трамп од 2016 година со Русија.

Оттаму веќе испратија писма со прашања до повеќе од 81 поединец. Тоа се претставници од власта кои работат на разнични функции, од Белата куќа до Министеството за правда, вклучувајќи го самиот претседател, неговиот син како и, Ален Вајселберг, поранешниот финансиски директор на Трамп Организација. Писма се испратени и до двајца Руси, милијардерот Виктор Векселберг и бизнисменот Евгениј Пригожин, познат како „готвачот на Путин“.

Акцијата на демократите против Трамп доаѓа после минатонеделното спектакуларно сведочење на Мајкл Коен, поранешен адвокат на претседателот, кој откри детали за корупција и криминал во компаниите на претседателот и злоупореби додека Трамп бил претседателски кандидат и кога станал претседател на САД. Демократите веруваат дека има доволно индиции за покренување постапка за негово отповикување.

Претседателот на Комитетот за правда, Џеролд Надлер, конгресмен од Њујорк, се надева дека во текот на оваа истрага американскиот народ ќе дознае за случаите со попречување на правда, корупција и злоупореба на власта.

Тој посочи дека претседателот многупати досега работата на специјалниот обвинител Роберт Малер ја окарактеризирал како „лов на вештерки“, му дал отказ на Џејмс Коми, директор на Федералното биро за истраги (ФБИ), за да ја попречи истрагата за вмешаноста на Русија во последните претседателски избори и се обидувал да го заштити Мајкл Флин, поранешниот советник на национална безбедност, обвинет од Малер дека лажел за средбите со рускиот амбасадор во САД.

Ендрју Мекејб, поранешен заменик директор на ФБИ, изјави дека верува во врските на актуелниот претседател со рускиот политички врв.

Според него, Трамп можеби е „човек од интерес и потставено лице од Кремљ“.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.