ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Американскиот амбасадор ја искритикува Приштина за состојбата на човековите права

По извештајот на Стејт департментот за состојбата на човековите права, во кој се зборува и за Косово, се огласи американскиот амбасадор во Приштина.

По извештајот на Стејт департментот за состојбата на човековите права, во кој се зборува и за Косово, се огласи американскиот амбасадор во Приштина.

Филип Коснет оцени дека Приштина продолжува да стагнира поради корупцијата, нападите врз новинари, насилството врз малцинствата и депортацијата на странски државјани.

Извештајот на Стејт департментот за човековите права на Косово во 2018 укажува на постоење на корупција во владините структури, закани и насилство врз новинарите и припадниците на малцинствата во спроведувањето на законите, како и на враќање на лицата што го задоволуваат стандардот на бегалци во земјите на потекло.

Во извештајот се наведуваат и низа проблеми во спроведувањето на правото.

оцени дека Приштина продолжува да стагнира поради корупцијата, нападите врз новинари, насилството врз малцинствата и депортацијата на странски државјани.

Извештајот на Стејт департментот за човековите права на Косово во 2018 укажува на постоење на корупција во владините структури, закани и насилство врз новинарите и припадниците на малцинствата во спроведувањето на законите, како и на враќање на лицата што го задоволуваат стандардот на бегалци во земјите на потекло.

Во извештајот се наведуваат и низа проблеми во спроведувањето на правото.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.