ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Албанскиот министер за внатрешни работи поднесе оставка

XHAFA PER DRAFTIN E VENECIAS - Kryetari i Komisionit Parlamentar te Ligjeve Fatmir Xhafa, duke folur gjate nje konference shtypi, ku ka komentuar ne lidhje me draft opinionin final te Komisionit te Venecias per Reformen ne Drejtesi./r/n/r/nXHAFA IN CONFERENCE - Lawmaker, Fatmir Xhafa, speaks during a press conference, where he commented on the draft final opinion of the Venice Commission on judicial reform.

Албанскиот премиер Еди Рама денеска соопшти дека министерот за внатрешни работи Фатмир Џафај поднесе оставка.

Рама на Твитер напиша дека ја прифатил оставката на Џафај, но не наведе други детали.

На местото на Џафај именуван е поранешниот воен претставник Сандера Леши. Неговиот избор треба да биде одобрен од претседателот на Албанија и од Парламентот.

Рама истакна дека Леши „ќе донесе нова позитивна енергија“.

Please follow and like us:
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.