ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Авдулах Хоти кандидат за нов премиер на Косово

Претседателството на Демократскиот Сојуз на Косово го предложи Авдулах Хоти за премиер. Откако Генералниот совет на оваа партија ќе ја потврди номинацијата на Хоти, тогаш предлогот ќе му биде предаден на Претседателот на Косово, Хашим Тачи, за да му го даде мандатот за формирање влада, засновано врз уставниот рок од десет дена.

Од друга страна, премиерот на Косово во заминување, Албин Курти рече дека се формира влада без победник на изборите и против победникот. На прашањето околу тоа што ДСК веќе има номинирано кандидат за нов премиер на Косово, Курти рече дека тие ќе дадат проценки за овие настани кога ќе ги видат потпишани официјални документи.

„Бевме во 2014 година, но тогаш ни беше кажано дека не сме во право, дека има релативно мнозинство, дека првиот во трката е релативно мнозинство, и ние го прифативме тоа. Сега победивме и сега тие велат ајде да се вратиме во 2014 година. Тие ги сменија правилата на играта со пресудата на Уставниот суд, во нашиот институционален систем, ние ги прифативме. А сега тие велат дека да се вратиме во 2014 година, што е двојна неправда. Дури и во 2014 година, ни беше направена неправда исто како и денес, затоа што сакаат да прават влада не само без победникот, туку и против победникот и влада која за прв пат во независно Косово не зависеше ниту од српскиот список, ниту од ПАН. И со надминување на овластувањата на претседателот кој сака да формира политичка волја, што не е во негов мандат и не се зависни од српската листа како и од ПАН“, рече Курти.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.