ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

AKO ИСТОРИСКИТЕ СПОРОВИ СТАНАТ ПРЕДУСЛОВ ЗА ПРЕГОВОРИ СО ЕУ, НЕМА ДА ИМА ПРОШИРУВАЊЕ НА БАЛКАНОТ, АНАЛИЗИРА ГЕРМАНСКИ ФАЦ

Сите земји членки на ЕУ од Балканот имаат конфликт за историски прашања со земјите кандидати и ако постигнувањето компромис за историските прашања стане предуслов за почеток на пристапните преговори, тогаш политиката на проширување на Балканот е завршена, се вели во анализата на германскиот весник Франкфуртер алгемајне цајтунг (ФАЦ) по вчерашната заедничката прес-конференција на Ангела Меркел, Зоран Заев и Бојко Борисов на Берлинскиот процес.

Канцеларката Меркел, која на конференцијата учествуваше преку видеоврска, им порача на Заев и Борисов да се помират.

„Берлинскиот процес е секогаш поврзан со помирување и надминување на историските недоразбирањата и наследството од минатото, и затоа сите посакуваме тој да продолжи“, изјави Меркел, за потоа на двајцата премиери да им испрати предупредување: „Во регионот мора да има разбирање: Помирете се! Тоа е многу важно!“.

„Дали овие предупредувања донесоа плод, останува нејасно“, пишува ФАЦ.

Македонско-бугарскиот спор, според весникот, е многу важен за целиот регион на Југоисточна Европа.

„Во овој дел на Европа, каде историските прашања се често преценети, ваквите спорови можат да и стават крај дури и на најмалата можност за проширување на ЕУ, доколку компромисот околу историските спорови стане предуслов за почеток на преговорите. Затоа што сите ЕУ-членки од регионот (Грција, Бугарија, Романија, Унгарија и Хрватска) веќе се во конфликт за едно или друго историско прашање со земјите-кандидати. Се работи за територии, поводот и текот на војните, оценката на историските личности, постоењето или непостоењето на различни малцинства. Доколку компромисот околу вакви кавги стане услов за членство, тогаш политиката на проширување на Балканот е завршена. Тоа пак, нема да ги натажи сите во Западна Европа“, заклучува ФАЦ.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.