ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

185 нови случаи на Ковид-19, починале 5 лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Направени се 892 тестови, а регистрирани се 185 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 96, Битола – 13, Берово – 8, Кавадарци – 7, Делчево – 6, Куманово, Тетово, Гостивар и Штип – по 5, Прилеп, Охрид и Кичево – по 4, Кочани , Ресен, Свети Николе и Крива Паланка – по 3, Велес и Гевгелија – по 2, Струмица, Неготино, Валандово, Пробиштип, Кратово, Богданци и Македонски Брод – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (185), регистрирани се 55 реинфекции.

Регистрирани сe 307 оздравени пациенти од: Скопје – 157, Куманово – 21, Битола – 20, Велес – 15 , Делчево – 13,  Прилеп – 11,Тетово  – 9, Кочани – 8, Крива Паланка – 7, Берово и Кавадарци  – по 5, Гостивар, Штип, Охрид, Гевгелија и Неготино – по 4,Богданци – 3, Кичево, Ресен, Струмица, Дебар и Крушево – по 2, Струга, Радовиш и Демир Капија – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа пријавено е едно починато лице, од Скопје (74г). Лицето е починато во болнички услови. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин  регистрирани се 4 лица, по едно лице од Битола, Ресен, Радовиш и Охрид, починати во период од 03.08.2022 до 25.08.2022 година. Починаите се на возраст од 73 – 82 години. Две лица се починати во болнички услови и две во домашни услови.

Направени се 892 тестови: ИЈЗ-85, ЦЈЗ Скопје-89, ЦЈЗ Битола-38, ЦЈЗ Прилеп-8, ЦЈЗ Тетово-19, ЦЈЗ Куманово-23, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-6, УК Пулмологија со алергологија–0, Институт за микробиологија–48, Жан Митрев (Филип Втори)-10, Авицена-39, Биотек-17, Систина-25, лабораторија Лаор-3, Синлаб-9, Ремедика-2, Плодност-5, Генеа-3, Никоб Лаб-19, ВФВ Медикал-3, Ели Медика Плус-0, Ројал Медика–1, Спектра-ММ-1, Рапид Лаб–1, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-7, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 431.

Досега во земјата се направени вкупно 2.152.786 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 340.695, бројот на оздравени пациенти е 329.741, на починати е 9.495, а бројот на активни случаи изнесува 1.459

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје      160163, Активни   701

Куманово    18107, Активни    51

Битола      17788, Активни    124

Прилеп      15388, Активни    65

Тетово      14417, Активни    43

Кавадарци   11986, Активни    45

Велес 10725, Активни    30

Гостивар    10260, Активни    23

Охрид 10253, Активни    75

Струмица    8758, Активни     19

Штип  8706, Активни     28

Кичево      6051, Активни     18

Кочани      5523, Активни     30

Струга      5164, Активни     18

Гевгелија   4848, Активни     11

Неготино    4118, Активни     14

Ресен 3005, Активни     12

Радовиш     2824, Активни     13

Свети Николе      2787, Активни     9

Крива Паланка     2637, Активни     18

Делчево     2169, Активни     43

Берово      1849, Активни     17

Дебар 1811, Активни     7

Валандово   1594, Активни     1

Виница      1479, Активни     10

Пробиштип   1298, Активни     3

Кратово     1102, Активни     7

Богданци    1098, Активни     7

Крушево     1021, Активни     5

Демир Хисар 925, Активни      1

Македонски Брод   794, Активни      6

Демир Капија      629, Активни      1

Македонска Каменица     534, Активни      3

Пехчево     515, Активни      1

Дојран      369, Активни      0

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.