ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Џонсон ги повика Британците на единство

Британскиот премиер Борис Џонсон повика на единство во текот на турнејата низ подрачјата во земјата во кои Лабуристичката партија загуби на вонредните парламентарни избори во четвртокот. Владеачката Конзервативна партија освои 365 од 650-те места во Долниот дом на британскиот Парламент, односно 48 места повеќе, благодарение на поразот на лабуристите во одредени подрачја од Велика Британија каде тие со децении владеаеја.

Меѓу тие области е и Дарем, на северот од Анлагија, некогашното „упориште“ на поранешниот лабуристички премиер Тони Блер.

Џонсон го посети ова подрачје и на локалните жители им кажа дека е свесен дека многумина сакале да ја прекинат оваа традиција и затоа им се забалагодари на довербата.

Британскиот премиер повторно вети дека Велика Британија на 31 јануари ќе излезе од составот на Европската унија. 

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.