ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Ќе достигне ли цената на нафтата 100 долари за барел до крајот на годинава?

Цените на нафтата растат и растат, достигнаа 85 долари за барел оваа недела. Прашањето сега е колку далеку ќе одат пред ОПЕК да почне да ги повлекува своите намалувања. Друго прашање: дали ќе може доволно брзо да го зголеми производството ако е потребно?ОПЕК произведува помалку нафта благодарение на саудиските доброволни намалувања и суспензијата на товарењето на сурова нафта на терминалот Форкадос во Нигерија поради ризикот од истекување. Бројките варираат во зависност од изворот, но истражувањето на Ројтерс покажа дека групата пумпала 840.000 барели дневно помалку во јули отколку во јуни.

Аналитичарите претходно рекоа дека на Саудиска Арабија ѝ е потребна нафта од 90 долари за барел за да продолжи со своите амбициозни планови за јавна потрошувачка што ја сочинуваат програмата за диверзификација „Визија 2030“.

Меѓутоа, ако се дозволи цените да се зголемат премногу, тоа би почнало да ја намалува побарувачката и да има бумеранг ефект што ниту Саудијците ниту нивните колеги членки на ОПЕК не би сакале да го видат. Сепак, ова може да биде само почеток на релито, бидејќи додека Саудиска Арабија намерно го намалува производството, Нигерија и Ангола не можеа да произведат толку колку што е предвидено во нивните квоти на ОПЕК. И производството во Либија е нарушено. Доколку се остварат сите проекции за побарувачката кои беа клучни, тоа значи дека нафтата би можела повторно да достигне 100 долари пред крајот на годината.

Таа перспектива станува особено веродостојна во извештаите дека залихите на сурова нафта во некои делови од светот паѓаат.

Претходно, нивоата на глобалните резерви на нафта и гориво немаа големо влијание врз меѓународните цени на нафтата, но тоа сега е променето поради санкциите на Западот против Русија, рекоа оваа недела аналитичарите на JP Morgan.
И ОПЕК и Меѓународната агенција за енергија го проценуваат годишното темпо на раст на побарувачката за 2023 година на над 2 милиони барели дневно.

ОПЕК го смета на 2,4 милиони барели дневно. ИЕА смета дека побарувачката расте за 2,2 милиони барели дневно, иако предупреди дека растот на побарувачката на нафта ќе забави „значително“ на среден рок. Најновите податоци за увозот и залихите од Кина го потврдуваат чувството на силна побарувачка на нафта, а оваа земја практично сите ја гледаат како најголем двигател на побарувачката на нафта во светот. Увозот е на речиси рекордно ниво, а нафтата во складиштето рапидно расте.

Ова, исто така, ќе и даде на Кина потпора врз цените доколку тие се зголемат , а аналитичарите сугерираат дека кога Пекинг ќе се чувствува непријатно со цените, ќе почне да продава нафта од складиштето, во суштина повторувајќи го минатогодишното објавување на SPR на претседателот Бајден.

Сè ќе зависи од тоа колку долго Саудиска Арабија е подготвена да се држи до своите доброволни намалувања.

Најновите податоци за БДП покажуваат дека нејзината економија забави во вториот квартал поради падот на цената на нафтата. Сега кога цените се во пораст, веројатно ќе биде и саудиската економија, што му дава на Ријад добра причина да продолжи да го ограничува производството на нафта. Во меѓувреме, Русија ископува нафта на рекордно ниво, покажуваат податоците објавени од Блумберг.

Бројот на нови производни бунари ископани во првата половина од годината е за 6,6 отсто поголем од планираниот и за 8,6 отсто поголем од бројот на пробиени во првата половина на 2022 година.

Тоа значи потенцијална дополнителна понуда која би можела да послужи за придушување на цените на начин на кој рекордниот извоз на руска нафта во Кина помогна во умереноста на почетокот на оваа година. Сепак, со Русија и Саудиска Арабија цврсто во истиот табор, оваа понуда би можела да остане потенцијална сè додека двајцата лидери на ОПЕК сметаат дека е соодветно.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.