ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Ѓукановиќ: Вонредни парламентарни избори на 11-ти јуни

epa09508613 President of Montenegro Milo Djukanovic during a plenary session of the EU-Western Balkans summit in Brdo pri Kranju, in Kranj, Slovenia, 06 October 2021. The summit, part of the EU's strategic engagement with the Western Balkans, is hosted by the Slovenian presidency of the Council and brings together leaders from EU member states and the six Western Balkans partners (Albania, Bosnia and Herzegovina, Serbia, Montenegro, North Macedonia and Kosovo). EPA-EFE/IGOR KUPLJENIK

Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, распиша вонредни парламентарни избори на 11 јуни.

Тој на прес-конференцијата посочи дека сите во Црна Гора се свесни за длабоката политичка и институционална криза, која е предизвикана пред се од неодговорноста и правниот авантуризам на актуелното парламентарно мнозинство, подготвено преку неуставно дејствување да ги оствари своите политички цели.„Како претседател на сите граѓани, истрајно се држев до Уставот, многу внимателно водејќи сметка со вршење на своите надлежности да не придонесам за споменатата политичка и институционална криза“, рече Ѓукановиќ.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.