ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Што ќе се случи ако Путин дефинитивно го запре гасот?

Рускиот претседател не гарантира натамошна испорака на гас за Германија по сервисирањето на гасоводот Северен тек 1. Сојузната регулаторна агенција за енергетика ги подготвува граѓаните во Германија на тешки времиња.

Ситуацијата со снабдување со гас во Германија полека станува сериозна: вчера (14.07.) рускиот концерн Газпром соопшти дека не е сигурно дали по завршувањето на ремонтот на гасоводот Северен тек 1, Русија ќе продолжи да врши директно снабдување со гас на Германија. Сервисирањето на гасоводот ќе трае до 21. јули.

Официјално, Газпром својата дилема ја оправдува со тоа што една важна турбина, која претходно беше испратена на поправка во Канада, сѐуште не е вратена во концернот. Германија пак смета дека со предвиденото скоро лиферување на турбината од Канада, би немало никаква причина за запирање на испораката на гас. Меѓутоа, уште пред почетокот на сервисирањето, од Северен тек 1 стигаа намалени количини гас од Русија – само 40 проценти од инаку вообичаените.

Гасот од Русија е екстремно важен за енергетско снабдување, пред сѐ на индустријата и приватните домаќинства. Околу половина од домовите во Германија, се греат на гас.

Со други зборови: рускиот претседател Владимир Путин го користи енергетското снабдување на Германија како политичко оружје, што во повеќе наврати го истакнаа и сојузниот министер за економија Роберт Хабек, како и германскиот канцелар Олаф Шолц. Хабек на пример за ТВ РТЛ изјави: „Би лажел доколку речам дека не стравувавм од оваа можност“.

Германската зависност од руски гасе висока, иако владата во меѓувреме презеде одредени чекори во насока на нејзино намалување.

Надлежна за прашањето кој колку гас ќе добие во Германија, е Сојузната регулаторна агенција за енергетика, којашто е државна служба. Нејзиниот шеф, политичарот од Зелените, Клаус Милер, постојано истакнува дека најпрво ќе бидат снабдувани приватните домаќинства. За „Редакциската мрежа на Германија“ тој изјави: „Германските и европските правни прописи налагаат заштита на приватните домаќинства до крај.“ Но, во овој поглед сега се јавува дилема кај сојузниот министер за економија, Роберт Хабек. Хабек го доведува во прашање досега предвидениот приоритет на приватните потрошувачи пред индустриските, доколку навистина дојде до комплетен изостанок на испораката на гас. 

Please follow and like us:
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.