ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Што се случува под Антарктикот? Научниците снимиле страшни звуци!

Научниците на арктичкото дно забележале страшни звуци, а потоа спровеле истражување за да дознаат зошто тие се формираат.

Откако во 2014. година истражувачите поставиле 34 сеизмички монитори во снегот, на врвот на најголемиот леден покривач на Антарктикот – Росовите ледени плочи, инструментите забележале скоро консантни звуци на зуење.

Ледената плоча која може да се спореди со големината на тексас, која се наоѓа во Јужниот океан, отворила нов простор за истражување, па научниците се обиделе да објаснат зошто и како овие звуци се формираат.

Со оглед дека звукот е неучен за човечкото уво, тие овие ниски фрекфенции ги прилагодиле на оние кои слухот може да ги регистрира.

 

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.