ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Чавушоглу: САД да не ја поддржуваат курдската милиција во Сирија

Турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу, изјави дека Турција ги повикала САД да ја запрат поддршката за курдската милиција во северна Сирија.

„САД мора да го исполнат нашето барање и да ја запрат соработката со курдските Сили за заштита на народот“, рече пред новинарите во Анкара.

Вашингтон ги поддржува курдските милиции, кои и се главен сојузник во борбата против терористите од т.н. Исламска држава во Сирија. Сепак, Анкара ги смета курдските борци за терористи и ги изедначува со ПКК, која води вооружена борба против Турција во последните 35 години.

Please follow and like us:
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.