ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Црногорскиот премиер Кривокапиќ за денеска закажа седница на Советот за национална безбедност

Црногорскиот премиер Здравко Кривокапиќ за денеска закажа седница на Советот за национална безбедност, на која, како што е најавено, ќе се разговара за безбедносната состојба во земјата во пресрет на церемонијата на устоличување на избраниот митрополит Јоаникиј во манастирот во Цетиње.

На овој чин, на кој ќе присуствува српскиот патријарх Порфириј, се противи речиси целата црногорска опозиција, предводена од ДПС на претседателот Мило Ѓукановиќ, како и серија невладини организации, здруженија и поединци.

Во организација на Комитскиот патриотски сојуз и ДПС, вчера во Цетиње се одржа протест против устоличувањето на владиката Јоаникиј, од кој беше кажано дека „Црна Гора не е Србија“, дека „нема да се удави во српскиот свет“, и дека Српската православна црква се обидува да ја окупира оваа држава.

Устоличувањето на владиката Јоаникиј е планирано за 5 септември, а противниците на овој верски чин бараат тој да биде преместен во друга зграда на територијата на Црна Гора или, како што велат, во седиштето на Српската православна црква во Белград.

На вчерашната литургија во манастирот Цетиње, владиката Јоаникиј кажа дека е роден во Црна Гора и дека не може да биде окупатор на неговата земја, за што, патем, ја обвинуваат Српската православна црква, Србија и него.

Тој, исто така, рече дека не бил испратен на позиција митрополит од ниту една држава, ниту некоја српска црква, туку Српската православна црква.

Седницата на Советот за национална безбедност е закажана откако менаџментот на безбедносните служби ја извести владата дека постои реална можност некои припадници на полицијата да одбијат да ги почитуваат старешините за време на церемонијата на устоличување.

Со Советот раководи премиерот Здравко Кривокапиќ, а членови се и вицепремиерот, министрите за правда, за внатрешни работи, за одбрана, за финансии и за социјална заштита, за надворешни работи, како и директорот на АНБ и претседателот на парламентарната Комисија за безбедност и одбраната.

Please follow and like us:
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.