ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Црногорската влада побара помош од НАТО

Регион

Црногорската влада побара помош од НАТО

Владата на Црна Гора побара помош од НАТО за борба против коронавирусот во форма на медицински материјали.

Барањето беше испратено до Евро-атлантскиот центар за координација при катастрофи на НАТО и сите членки на алијансата се запрашани дали може да помогнат со повеќе од 5,6 милиони хируршки маски, околу половина милион маски со филтри П2 и П3, речиси 6,5 милиони ракавици, приближно 250.000 очила и визири, над 336.000 хируршки фустани и уште 100.000 водоотпорни фустани, како и 50.000 водоотпорни престилки, милион хируршки капи за еднократна употреба, пренесува подгоричкиот портал „Вјести“.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.