ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

ЦРНА ГОРА НАСКОРО МОЖЕ ДА СТАНЕ ДЕЛ ОД ОТВОРЕН БАЛКАН! Со заминување на Ѓукановиќ отстранети се пречките

Со експропријацијата на најдолговечниот балкански владетел Мило Ѓукановиќ, Црна Гора, меѓу другото, ја отстрани и најголемата пречка за нејзиниот влез на Отворениот Балкан. Новоизбраниот претседател на Црна Гора, Јаков Милатовиќ, изјави дека регионалните економски интеграции се нераскинлив дел од евроинтеграциите и најави дека идната влада, која Црна Гора ќе ја добие по изборите на 11 јуни, ќе се занимава со приклучување кон Отворениот Балкан.

Претседателот на Центарот за проучување на глобализацијата Дејан Милетиќ за Курир вели дека влезот на Црна Гора на Отворениот Балкан е пред се во интерес на нејзините граѓани.

– Мислам дека тоа ќе биде еден од првите добри потези што ќе ги преземе Црна Гора по победата на Милатовиќ. Оваа иницијатива нема кочници и е проект поддржан од Америка, а знаеме дека американското влијание во Црна Гора е доста изразено. Нема оправдување овој проект да не заживее во уште поголем капацитет. Економијата и соработката во регионот се приоритет на сите регионални држави, бидејќи во услови на криза, ако не сме подготвени да соработуваме и да си помагаме, ќе бидеме многу послаби. Мислам дека таа свест постои и кај Милатовиќ – рече Милетиќ.

И Никола Перишиќ од Центарот за социјални истражувања е убеден дека значително се зголемени шансите Црна Гора да се приклучи на оваа регионална иницијатива.

– Клучната причина зошто Црна Гора досега не се приклучи на Отворениот Балкан беше стравот дека може да дојде до регионалната моќ на Србија и стагнацијата на црногорската европска интеграција. Сепак, со победата на поумерена политичка опција на претседателските избори и предвидувањата дека сличен исход ќе има и на јунските парламентарни избори, се зголемуваат шансите Црна Гора годинава и официјално да се приклучи на Отворениот Балкан. Дека новата влада во Црна Гора сериозно размислува за влез во Отворениот Балкан, покажува и фактот што премиерот Дритан Абазовиќ присуствуваше на одредени настани во рамките на таа иницијатива – потсетува нашиот соговорник.

Перишиќ објаснува дека влезот на Црна Гора би бил важен за натамошниот развој на Отворениот Балкан, бидејќи Црна Гора е најблиску до влез во ЕУ од сите земји во регионот кои ги отворија преговорите.

– Тоа ќе биде дополнителен сигнал до ЕУ дека земјите од регионот можат да развијат добрососедска политика и дека имаат проактивна желба да го забрзаат својот европски пат. Исто така, интеграцијата на другите земји од Западен Балкан во Отворениот Балкан всушност би била целосна имплементација на берлинскиот процес, кој Брисел го започна уште во 2014 година. Од друга страна, самата Црна Гора ќе има економски придобивки од приклучувањето кон Отвореното Балканот, бидејќи поради кризата со Ковид и конфликтите во Украина, има негативни трендови во туризмот, кој беше главна економска гранка – забележува Перишиќ.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.