ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Финансиските лидери на Г7 предупредуваат на глобална неизвесност

Нa крајот од нивниот тридневен состанок, засенет од ќор-сокакот околу плафонот на американскиот долг и последиците од руската инвазија на Украина, финансиските лидери на Г7 во саботата предупредија на зголемена глобална економска несигурност.Нивниот собир во јапонскиот град Ниигата дојде кога загриженоста за неисполнување на обврските на САД ја поттикна неизвесноста околу глобалната економска перспектива, веќе замаглена од тврдоглаво високата инфлација и неуспесите на американските банки.

„Глобалната економија покажа отпорност на голем број шокови, вклучително и пандемијата COVID-19, руската агресивна војна против Украина и поврзаните инфлациски притисоци“, рекоа лидерите во изјавата по состанокот.Мораме да останеме претпазливи и агилни и флексибилни во нашите макроекономски политики во услови на зголемена неизвесност за глобалните економски изгледи.“

Во соопштението не се споменува ќор-сокакот околу плафонот на американскиот долг, кој ги погодува пазарите во време кога трошоците за задолжување растат поради агресивното затегнување на парите од страна на американските и европските централни банки.

Американската шефица на Државната благајна Џенет Јелен изјави во петокот дека следната недела ќе се сретне со водечките банкари од Волстрит за да разговараат за можноста Вашингтон да не го плати својот долг за прв пат од 1789 година.

„Јасно е дека проблемите во најголемата светска економија би биле негативни за сите“, изјави претседателот на Светска банка Дејвид Малпас за Reuters на маргините на состанокот на Г7 истиот ден.

„Ако не го направиме тоа, последиците би биле страшни“.

Во соопштението се вели дека креаторите на политиката ќе се осврнат на „податочните, супервизорските и регулаторните празнини во банкарскиот систем“. Тие ја задржаа својата оценка од април дека глобалниот финансиски систем е отпорен, благодарение на регулаторните реформи спроведени по глобалната финансиска криза во 2008 година.

Предупредувајќи дека инфлацијата останува „покачена“, централните банки на Г7 ја истакнаа својата посветеност на стабилноста на цените и обезбедувањето очекуваната инфлација да остане задржана, се вели во соопштението. Групата ја повтори својата осуда на руската инвазија на Украина и вети дека ќе го зголеми надзорот на прекуграничните трансакции меѓу Русија и другите земји.

Во нивната изјава, финансиските лидери на Г7, исто така, поставија краен рок до крајот на годината за да започнат нова шема за диверзификација на глобалните синџири на снабдување. Новата шема предвидува дека Г7 им нуди помош на земјите со низок и среден приход да играат поголема улога во синџирите на снабдување за производи поврзани со енергија, како што се рафинирање на минерали и преработка на делови за производство.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.