ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

ФЗО – Почна исплатата на платите на здравствените работници

Почна исплатата на платата на здравствените работници, соопшти денеска Фондот за здравствено осигурување.

Оттаму наведуваат дела исплатата ќе се врши постепено во етапи и се очекува да заврши во следните 48 часа.

„ФЗОРСМ ја известува јавноста дека од денеска започна со исплата на плата на вработените во Јавните здравствени установи, и дел од нив веќе ја имаат на своите сметки“, се вели во соопштението.

Инаку, пред две недели Фондот за здравство беше цел на сајбер напад по кој беше блокираше работата на Фондот кој ги има податоците на скоро сите граѓани во земјава- нивни осигуреници, при што ги остави без плати здравствените работници, ја запре исплатата на породилното и другите боледувања, направи огромни проблеми со земањето лекови, а во игра ги врати и хартиените обрасци.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.